INFOLINIA Ciekły Azot
Sklep Spawalniczy
ul. Jabłoniecka 10, 34-600 Limanowa
Pon. - Pt. 7:00 - 16:00, Sob. 8:00 - 12:00

Ciekły azot – niezastąpiony gaz w przemyśle

W szerokim zakresie działalności przemysłowej nieocenionym wsparciem jest ciekły azot, który ze względu na swoje unikalne właściwości jest często wykorzystywany w wielu procesach technologicznych.

Ciekły azot – właściwości

Azot w stanie ciekłym, o bardzo niskiej temperaturze wrzenia, osiągającej -195,8 °C, jest znakomitym środkiem chłodzącym, wykorzystywanym w wielu branżach przemysłu. O ile w temperaturach pokojowych azot jest bezbarwnym i bezwonny gatunkiem gazu, o tyle w formie ciekłej staje się przezroczystą substancją, wydzielającą przy kontaktach z cieplejszymi materiałami charakterystyczny „biały dym”, będący w rzeczywistości skroploną parą wodną.

Ciekły azot – zastosowanie

Ciekły azot ma szerokie zastosowanie. Używany jest do zamrażania i chłodzenia produktów, szybkiego schładzania próbek do badań, w krioterapii, do przechowywania komórek, tkanek, szczepionek, próbek DNA i wiele innych. Ale jego prawdziwy potencjał jest ukazany w przemyśle.

Ciekły azot w przemyśle

Dzięki swojej wyjątkowej zdolności do szybkiego i efektywnego obniżania temperatur, ciekły azot znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle spożywczym służy do błyskawicznego zamrażania żywności, zapewniając jej dłuższą trwałość i lepszą jakość. W przemyśle chemicznym i farmaceutycznym wykorzystywany jest do kontroli reakcji, które wymagają niskich temperatur. Natomiast w przemyśle metalurgicznym, ciekły azot służy do hartowania stali, czego wynikiem jest znaczne zwiększenie jej wytrzymałości.

Nie bez powodu ciekły azot jest także niezastąpiony w przemyśle elektronicznym – ze względu na swoje właściwości chłodzące, jest niezbędny do produkcji półprzewodników, które muszą być produkowane i przechowywane w bardzo niskich temperaturach. Również w przemyśle kosmicznym azot znajduje szerokie zastosowanie, zarówno w procesach chłodzenia, jak i jako element składowy paliwa rakietowego.

Podsumowując, ciekły azot jest nieocenionym narzędziem w wielu gałęziach przemysłu, zapewniającym wydajne i precyzyjne chłodzenie. Jeśli Twoja firma czy instytucja potrzebuje ciekłego azotu, skontaktuj się z nami. Firma GOMI Gazy z Limanowej dostarcza ciekły azot na terenie całego kraju. Wysoka jakość naszych produktów, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego klienta to nasze główne atuty. Gwarantujemy terminowe dostawy, które pomogą w efektywnym funkcjonowaniu Twojej działalności. Zapraszamy do współpracy!

Zobacz inne wpisy

Terminowe dostawy ciekłego azotu

Charakteryzujemy się krótkimi okresami realizacji zamówień. Od blisko 20 lat codziennie docieramy na czas w najbardziej odległe zakątki Polski by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Nasze doświadczenie gwarantuje profesjonalne doradztwo i obsługę klienta.