INFOLINIA Ciekły Azot
Sklep Spawalniczy
ul. Jabłoniecka 10, 34-600 Limanowa
Pon. - Pt. 7:00 - 16:00, Sob. 8:00 - 12:00

Zastosowanie ciekłego azotu w przemyśle spożywczym

Ciekły azot odgrywa kluczową rolę w przemyśle spożywczym, szczególnie w procesach zamrażania i przechowywania żywności. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, umożliwia szybkie i efektywne zamrażanie, co pozwala na zachowanie jakości produktów, ich wartości odżywczych oraz tekstury. Technologia ta jest szczególnie cenna w przypadku owoców, warzyw, mięsa oraz produktów mrożonych, które wymagają szybkiego schłodzenia, aby uniknąć krystalizacji lodu wewnątrz komórek.

Zalety stosowania ciekłego azotu:

Szybkie zamrażanie: Pozwala na błyskawiczne obniżenie temperatury produktów, co minimalizuje uszkodzenia komórkowe i utratę soków.

Zachowanie jakości: Dzięki szybkiemu zamrażaniu produkty spożywcze zachowują swoją pierwotną strukturę, smak oraz wartości odżywcze.

Wydłużenie okresu przydatności do spożycia: Efektywne zamrażanie i przechowywanie w niskich temperaturach przedłuża trwałość produktów, co jest szczególnie ważne w transporcie i przechowywaniu.

Przykłady zastosowań:

Mrożenie owoców i warzyw: Ciekły azot umożliwia zamrażanie owoców i warzyw bez tworzenia dużych kryształów lodu, co pozwala na zachowanie ich tekstury i smaku po rozmrożeniu.

Przechowywanie mięsa i ryb: Szybkie zamrażanie mięsa i ryb zapobiega rozwojowi bakterii i zachowuje świeżość produktów.

Produkcja lodów: Ciekły azot jest wykorzystywany do tworzenia gładkich i kremowych lodów, które są wolne od dużych kryształów lodu.

Wykorzystanie ciekłego azotu w przemyśle spożywczym przynosi liczne korzyści, w tym poprawę jakości produktów, wydłużenie ich trwałości oraz efektywność procesów produkcyjnych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, ciekły azot stał się niezastąpionym elementem nowoczesnych technologii zamrażania i przechowywania żywności.

Zobacz inne wpisy

Terminowe dostawy ciekłego azotu

Charakteryzujemy się krótkimi okresami realizacji zamówień. Od blisko 20 lat codziennie docieramy na czas w najbardziej odległe zakątki Polski by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Nasze doświadczenie gwarantuje profesjonalne doradztwo i obsługę klienta.